Cerkiew Świętego Mikołaja w Radrużu, swój obecny kształt zawdzięcza rozbudowie przeprowadzonej w latach 1930-1931. Wcześniej miała stać tutaj stara XVIII wieczna kaplica, z której zostały trzy ściany w prezbiterium. Według lokalnych opowieści, kaplica została zbudowana z materiału po pierwszej radruskiej cerkwi, która była za mała dla rozrastającej się wsi. Powstała wtedy cerkiew pw. Św. Paraskewy w końcu XVI wieku i nowa kaplica.
Po wysiedleniu mieszkańców Radruża, stała nieużytkowana. W 1960 roku wyposażenie świątyni zostało przeniesione do Wojewódzkiej Składnicy Zabytków w Łańcucie. Następnie pod koniec lat 70tych świątynia została poddana remontowi i stała się kaplicą filialną parafii rzymskokatolickiej w Horyńcu-Zdroju. W środku znajdziemy ciekawy obraz z przedstawieniem Matki Boskiej Śnieżnej.
Dlaczego warto zobaczyć tę świątynię?
Dla pasjonatów fotografii jest to niezwykle ciekawy obiekt. Bardzo smukła świątynia, szczególnie od tyłu daje możliwość znalezienia unikalnych kadrów. Warto wypatrzeć, jak układa się słońce na niebie w poszczególnych porach roku, dając mało spotykane konfiguracje światła, cienia i kolorów.
Świątynię tą znajdziesz najłatwiej z naszą aplikacją Ziemia Lubaczowska, do pobrania w sklepie Play TUTAJ