W piątek (10 lipca) o 17:00 w galerii w dzwonnicy przy cerkwi w Gorajcu, odbędzie się otwarcie wystawy drzeworytu płazowskiego. Organizowana jest ona w ramach Festiwalu Folkowisko i będzie to przedpremierowy pokaz! Pod koniec sierpnia zorganizowana będzie specjalna wystawa, na której zaprezentowane będą wszystkie prace Pana Józefa i poznamy efekty badań historycznych związanych z drzeworytem płazowskim. ziemialubaczowska.pl i stowarzyszenie Tegit et protegit jest głównym inicjatorem tych działań, związanych z promocją najbardziej spektakularnej sztuki ludowej regionu lubaczowskiego, niestety zapomnianego ośrodka drzeworytniczego.

Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie opublikowało materiał wideo pokazujący jak wygląda tworzenie drzeworytu przez pana Józefa Lewkowicza, zobaczcie działania w pracowni, a w galerii efekt w postaci wystawy:

Drzeworyt płazowski. Powrót do korzeni

Zapraszamy na kolejny film z cyklu warsztatów online, które przygotowaliśmy wspólnie z członkami Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej i Galerii Sztuki LubaczówDowiesz się jak samodzielnie wykonać zabawki na szydełku, serwetki, kwiaty z bibuły, rzeczy z filcu, czy świece z wosku pszczelego. Poznasz różne aspekty pracy malarza i rzeźbiarza. A to wszystko w bardzo przystępny sposób, ze wskazówkami, jak przygotować się do prac i w jakie materiały się wcześniej zaopatrzyć. Stworzone rękodzieło będzie doskonałą pamiątką i pomysłem na prezent!Warsztaty przeznaczone są zarówno do tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z rękodziełem, jak i dla osób, które mają w tym bogate doświadczenie.Już w czwartek 9 lipca zapraszamy do obejrzenia warsztatu prowadzonego przez Pana Józefa Lewkowicza twórcę ludowego i społecznika.Pan Józef przystąpił do odtworzenia dawnej sztuki rzemieślniczej, najstarszego typu grafiki ludowej, wyróżniającej rzeźbiarzy z Płazowa – nazywanych drzeworytami płazowskimi.Drzeworyt są jest jedną ze starszych i w przeszłości najbardziej rozpowszechnionych technik graficznych. Do ich wykonywania używano drewnianych matryc – klocków, w których techniką snycerską został wyżłobiony wybrany wzór. Pokryty farbą, na którą kładziono papier, klocek pozwalał wielokrotnie kopiować rysunek.Zdjęcia i montaż: Anna Serkis-Wojtowicz https://www.facebook.com/annasGrafikaFotgrafia/

Opublikowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie Czwartek, 9 lipca 2020