15 sierpnia o 19:00 w Siedliskach niezwykła wystawa drzeworytów. Oprócz naszego roztoczańskiego drzeworytu płazowskiego, zobaczymy także kultowy japoński drzeworyt „Wielka Fala”.

Wystawa poświęcona jest głównie roztoczańskiemu rarytasowi graficznemu, jakim jest drzeworyt płazowski. Ponieważ zbiór 13 klocków z okolicy 1830 roku z tymi drzeworytami jest najcenniejszym tego typu zbiorem w Polsce, Muzeum Etnograficzne w Krakowie eksponuje tylko część klocków na wystawie stałej, reszta jest zabezpieczona i zmagazynowana. Józef Lewkowicz, ludowy artysta rzeźbiarz i drzeworytnik, dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odtworzył część kolekcji tego bezcennego dla kultury Polski zbioru. W Siedliskach będziemy mieć okazję zobaczyć na żywo oryginalne kopie drzeworytu płazowskiego, zarówno matryce jak i odbitki. Szczególnym rarytasem dla odwiedzających będzie oryginalna odbitka z oryginalnego klocka płazowskiego, pochodząca z 1921 roku. Drzeworyt przedstawia Ostatnią Wieczerzę. 

Podczas otwarcia wystawy poznamy historię drzeworytu płazowskiego, który odkrył dla świata sztuki Stanisław Witkiewicz. Podczas prelekcji, słuchacze dowiedzą się o tym, jak twórczość zwykłych chłopów z Płazowa wpłynęła na twórczość polskiej awangardy.

Natomiast fascynacja polskim drzeworytem wynikała z ówczesnej Witkiewiczowi mody na kolekcjonowanie i inspirację drzeworytem japońskim. Vincent van Gogh i wielu impresjonistów czerpało inspiracje garściami z japońskiej sztuki. Ten niezwykły azjatycki drzeworyt walnie wpłynął na zachodnie malarstwo XIX wieku. Najbardziej znany japoński drzeworyt, który przedostał się do masowej kultury XX i XXI wieku, to „Wielka Fala” Hokusaia (z 1831 roku), najbardziej znanego drzeworytnika japońskiego. Wykonano około 8 tys. odbitek tego drzeworytu, przez ponad sto lat nabywali je kolekcjonerzy z całego świata. Zobaczyć ten drzeworyt można na żywo w takich miejscach jak: Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, British Museum w Londynie, Art Institute of Chicago, Los Angeles County Museum of Art, National Gallery of Victoria w Melbourne, w domu Claude’a Moneta w Giverny we Francji i w niedzielę 15 sierpnia o godzinie 19:00 w Siedliskach.

Mecenat wystawy: Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach

Kopie klocków kolekcji płazowskiej i odbitki: Józef Lewkowicz

Drzeworyt „Wielka Fala” pochodzi z kolekcji Pati Maczyńskiej i Grzegorza Ciećki

Drzeworyt „Ostatnia Wieczerza” pochodzi z kolekcji Grzegorza Ciećki