15 sierpnia w Siedliskach odbyły się dwa ciekawe wydarzenia kulturalne. Dla przybyłych gości czekała wystawa drzeworytu płazowskiego i wieczór poetycko-muzyczny w cerkwi św. Mikołaja.

W Muzeum Skamieniałych Drzew zaprezentowana została wystawa i prelekcja związana z drzeworytem płazowskim. O drzeworycie opowiadali: Józef Lewkowicz, który zajmuje się odtwarzaniem bezcennych dla regionu klocków z drzeworytem płazowskim i badacz historii drzeworytu płazowskiego, Grzegorz Ciećka. Podczas spotkania można było oglądać klocki wykonane przez Pana Józefa, oraz odbitki drzeworytu. Dodatkową atrakcją do zobaczenia dla uczestników były: oryginalna odbitka „Ostatnia Wieczerza” z drzeworytu płazowskiego z 1921 roku oraz oryginalna odbitka z drzeworytu japońskiego Hokusaia „Wielka Fala w Kanagawie”.

Po wystawie uczestnicy udali się do pobliskiej zabytkowej cerkwi św. Mikołaja, gdzie w ramach Art Festiwalu odbył się wieczór poetycko-muzyczny w wykonaniu Dariusza Kowalskiego (aktor teatralny i filmowy) i Joachima Mencla (muzyk jazzowy) z programem „Norwid: do kraju tego”.

Gdy koncert dobiegł końca, Józef Lewkowicz wręczył pamiątkowe drzeworyty artystom i zaproszono Dariusza Kowalskiego i Joachima Mencla do zwiedzania Muzeum Skamieniałych Drzew i wystawy poświęconej drzeworytowi płazowskiemu.

Kopie klocków kolekcji płazowskiej i odbitki: Józef Lewkowicz. Drzeworyt „Wielka Fala” pochodzi z kolekcji Pati Maczyńskiej i Grzegorza Ciećki. Drzeworyt „Ostatnia Wieczerza” pochodzi z kolekcji Grzegorza Ciećki.

Mecenat wystawy: Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach

Wystawa odbyła się dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Tegit et Protegit”.

Fotoreportaż na fb Stowarzyszenia:

Fotografie: Alicja Mróz