Patrycja Maczyńska

Patrycja „Pati” Maczyńska, rocznik 1978, jest rodowitą świdniczanką, której rodzinne korzenie sięgają Nałęczowa, a sercem zakotwiczona jest na Roztoczu. Od dziecka wykazywała się artystyczną pasją: śpiewała i tańczyła, zdobywając na tym polu nawet międzynarodowe nagrody (Częstochowa 1988 r.). W szkole średniej zajęła się wyrobem biżuterii. Projektowała i szyła stroje sceniczne dla swojego zespołu tańca. Swoją artystyczną karierę zawodową chciała związać z tańcem, ale choroba uniemożliwiła jej obranie tego kierunku, choć w latach 2007-2012 była choreografem w dziecięcym zespole tańca Super Klasa.

W 2015 roku na rynku ukazała się jej pierwsza powieść: „Południca ze Świątyni Słońca”, do napisania której namówił ją syn, Patryk. W ten sposób Pati stała się pierwszą świdnicką powieściopisarką, choć nie był to jej debiut literacki. Ten odbył się już w grudniu 1997 roku na kartach „Głosu Świdnika” wierszem „Milczenie”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż Pati ma zdiagnozowaną dysleksję, dysgrafię i dysortografię.

Po ukazaniu się „Południcy” Patrycja poznała wielu roztoczańskich regionalistów, którzy zachęcili ją do kontynuowania historii. Tak powstały kolejne części: „Klątwa Nawii”, 2017 r. oraz „Skarb Szeptuchy”, 2018 r., tworząc trylogię „Dziedzictwo Południcy”. W 2021 roku ukazała się jej czwarta powieść „Co widziały cztery ściany”, oparta na własnych przeżyciach i doświadczeniach opowieść o przemocy w rodzinie.

W latach 2017-2018 współpracowała z redakcją czasopisma „Skafander – gazeta akademicka”, gdzie prowadziła rubrykę „Magiczne miejsca”.  W latach 2020-2022 współtworzyła trylogię „Szkice historyczne i literackie” („Od Zamościa po Lwów”, 2020 r., „Z Roztocza na Grzędę Sokalską”, 2021 r. „Od Narola po Bełz”, 2022 r.) Publikowała również w „Nowym kurierze zamojskim”, „Tomaszowskiej tece regionalnej” oraz „Kresowiaku galicyjskim”. Od 2021 roku związana jest z kwartalnikiem „Przestrzeń pogranicza”, gdzie nie tylko pisze, ale również ilustruje swoje artykuły.

Od 2020 roku Patrycja współpracuje ze stowarzyszeniem „Tegit et Protegit”. W ramach tej współpracy udostępniła swoje baśnie i legendy do opublikowania w mobilnej aplikacji Ziemia Lubaczowska. Ukazała się też książka „Krzyżowe opowieści” – skierowany do młodszych odbiorców zbiór historii związanych z kamieniarka bruśnieńską. Brała też aktywny udział w pracach związanych z reaktywacją tradycji drzeworytniczych na ziemi narolskiej. Prace te zostały zwieńczone wpisem w 2022 roku do Krajowego rejestru dobrych praktyk w dziedzinie ochrony niematerialnego dziedzictwa narodowego.

Wspólnie z Grzegorzem Ciećką Patrycja Maczyńska opracowała i wydała dwa fabularyzowane, nieoczywiste przewodniki: „Polowanie na Słońce”, 2021 r, oprowadzający po Nowinach Horynieckich oraz „Pirografka i Krzyżowiec – wyprawa pod anielskimi skrzydłami”, 2024 r. – przedstawiająca przykładowy spacer po Dziewięcierzu.

Zawodowo Pati jest położną, pracuje na oddziale onkologicznym. Szeroko rozumiana sztuka pozwala jej zachować dystans do trudnej pracy i rozładowywać emocje. Chętnie bierze udział w spotkaniach autorskich z dorosłymi i dziećmi. Prowadzi pokazy i wystawy, udostępniając swoje bogate zbiory grafik. Ciągle tworzy i publikuje, odkrywając nowe sekrety Roztocza.