Piekiełko, to sieć wąwozów na południowym zboczu Góry Brusno. Znajdziemy tam mało znane jaskinie i fantazyjne formy skalne, jedna z nich wygląda jak głowa…

 

Góra Brusno, w miejscu gdzie stoi żelazna wieża obserwacyjna, ma około 370 m n.p.m. to najwyższy punkt tej góry. Na południe od wieży, znajdziemy ogromne wąwozy, które mają niemal 30 metrów głębokości! Każdy, kto wejdzie w te ogromne dziury, dozna zachwytu. Będąc tak głęboko, przebywa się w innym świecie, gdzie panuje głucha cisza i ciekawy zapach.

 

Od razu w głowie wąwozu, na jego początku, znajdziemy mało znane jaskinie. Jedna z nich tworzy coś w rodzaju skalnej półki o długości 5 metrów. Spokojnie może się zmieścić pod nią kilku ludzi i schronić na przykład przed deszczem.

 

Druga ciekawa jaskinia znajduje się kilkadziesiąt metrów obok, na zboczu wąwozu. Wcześniej używały jej zwierzęta, możliwe, że wilki, które w tej okolicy można spotkać. Prowadzi do niej wąski okrągły otwór, w środku znajduje się rozległa jama, w której można się schować.

 

W okolicy znajdziemy więcej takich mniejszych jaskiń i półek skalnych, niektóre zostały zasypane przez osuwający się grunt po zboczu, na przykład po ulewach. Pojawiają się też nowe, odsłonięte przez borsuki czy lisy. Są tu odsłonięte ściany skalne, które mają dużą ilość szczelin. Jaskinie bruśnieńskie były już znane przed I Wojną Światową, kiedy to jeden z kamieniarzy podczas wydobywania kamienia znalazł dwa prehistoryczne szkielety przy ognisku, w ukrytej jaskini. Podczas wojny szczeliny takie służyły partyzantom za schronienie, a po wojnie jako atrakcja do zabawy dla dzieci z Brusna i Polanki. Dziś są zapomniane i znane garstce pasjonatów.

 

Oprócz jaskiń, znajdziemy też fantazyjne kamienie. Jeden z nich przypomina twarz z grymasem złości. Nie ma się co dziwić, że potocznie nazywa się tę okolicę Piekiełkiem, skoro tyle tu dziur i kamieni, które pod wieczór mogą dawać złudzenie zaklętego w kamień diabła, który tylko czeka, by się wyrwać. To iście diabelska twarz Góry Brusno.

 

Niedaleko twarzy bruśnieńskiego diabła, znajdziemy inną niezwykłą formę skalną. Gdy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy popiersie człowieka, które się w nim odbiło.

 

To tylko część atrakcji, jakie znaleźć można w piekiełku. Są tam niezwykłe źródełka, małe kaskady, ciekawa roślinność i bajeczne widoki 🙂