Dopełniliśmy ostatnich formalności związanych z naszym projektem realizowanym w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Projekt nosi tytuł „Współczesny drzeworyt ludowy”, a jego głównym celem jest pokazanie, jak ta tradycyjna technika może dziś zyskać nowe życie.
Z dumą ogłaszamy, że mamy już pełen skład – dziesięciu uczestników, którzy podjęli wyzwanie zostania nowym pokoleniem drzeworytników! Rekrutują się głównie z szeregów Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej, które jest naszym partnerem w tym projekcie. Pod okiem Grzegorza Ciećki, koordynatora projektu i depozytariusza tradycji płazowskiej, przejdą ujednolicające szkolenie, by wspólnie stworzyć coś spektakularnego – największy drzeworyt w Polsce, a kto wie – może nawet na świecie! Celujemy w pobicie obecnego rekordu.
Aby zaczerpnąć inspiracji i poszerzyć wiedzę, uczestnicy wybiorą się na wyjazd integracyjny do Krakowa i Zakopanego. W planach zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Krakowie, gdzie znajdują się oryginalne matryce z Płazowa, oraz zakopiańskich muzeów prezentujących, jak lokalna energia przyczyniła się do rozkwitu sztuki ludowej.
Równolegle trwają prace nad dwiema wyjątkowymi publikacjami. Pierwsza – skierowana do dzieci – będzie kolorowa, angażująca i pełna drzeworytniczej magii. Gwarantujemy: Płazów i drzeworyt oczarują najmłodszych! Druga publikacja przedstawi efekty projektu, historię drzeworytu z Płazowa, znaczenie niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz sylwetki uczestników – stanie się cenną pamiątką i świadectwem tej niezwykłej inicjatywy.
Wielki finał projektu odbędzie się 9 października o godz. 10:00 w Centrum Drzeworytu w Płazowie. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć efekty naszej pracy, spotkać twórców oraz otrzymać bezpłatne egzemplarze publikacji stworzonych w ramach projektu.
Zapraszamy – będzie to święto drzeworytu, jakiego jeszcze nie było!
Kolektyw Stowarzyszenia Tegit Et Protegit.
Partnerami tego zadania są: Miasto i Gmina Narol oraz Stowarzyszenie Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej. Wartość projektu wynosi 62 000 zł. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025.