27 listopada 2021 w Siedliskach odbyło się premierowe spotkanie z redakcją i autorami gazety „Przestrzeń Pogranicza”. Wydawcą kwartalnika jest Lubyckie Stowarzyszanie Regionalne. Ogólny region jaki obejmuje ta publikacja, to Roztocze i Grzęda Sokalska.
Spotkanie autorskie rozpoczęło się od zwiedzania Siedlisk oraz Muzeum Skamieniałych Drzew. Następnie po występie artystycznym zespołu ludowego „Siedliszczanki” i poczęstunku przygotowanym przez miejscowe KGW odbyło się spotkanie autorskie. Poprowadziła je Anna Roci, Prezes Lubyckiego Stowarzyszenia Regionalnego oraz Robert Gmiterek, Redaktor naczelny tej publikacji.
Jakie wrażenia ze spotkania i z samej publikacji?
Od razu widać, że utworzyło się grono ludzi, którzy mają pomysł na odkrywanie i promocję regionu. Wizja ta oparta jest o potencjały, jakie wnoszą poszczególni autorzy, tworząc ciekawą mieszankę.
Poezja, historia, sprawy społeczne, trzeba przyznać, że treści te skierowane są do wybrednych odbiorców, którzy poszukują czegoś treściwego, co zrobi wrażenie. Magazyn ten być może w przyszłości stanie się marką na tyle mocną, że faktycznie będzie definiował ten region. Chyba najbliżej publikacja ta ma do „Krainy Bugu”. Choć jest tutaj różnica lat odnośnie doświadczenia prowadzenia takiej publikacji i profesjonalnego składu, to jest potencjał, by akurat te treści ściągały odbiorców. Od razu można wymienić ludzi, którzy są znani w regionie, ale dotychczas prowadzili oddzielnie działania propagujące historię i region. Zaczynając od redaktora naczelnego Roberta Gmiterka, który nadaje publikacji unikatowego waloru przy pomocy swojej twórczości, czy też zaangażowanie jedynych w swoim rodzaju influencerów Roztocza, których w swoich dziedzinach trudno „zagiąć”. Mamy tu Pawła Sokalskiego, który szczególnie specjalizuje się w historii wojennej i ma swoje stałe grono odbiorców dzięki swojej marce „Powolne dreptanie po Roztoczu”. Do drużyny dołączył też Grzegorz Ciećka, który będzie opisywał nieznane szerzej historie związane z kamiennymi krzyżami bruśnieńskimi. Historykami, którzy będą odkrywać przed nami nieznane szerzej niuanse lokalnej historii są: Mariusz Lewko z Lubyczy Królewskiej i pasjonat mało jeszcze znanej szerszej publiczności Grzędy Sokalskiej; Sławomir Litkowiec.
Szczególnym wyróżnikiem „Przestrzeni Pogranicza” na tle innych publikacji jest duży nacisk na fotografie. Swoje fotograficzne felietony pokazują nam Tomasz Michalski i Paweł Niedźwiedź.
Specyficznymi elementami publikacji są dwa działy. Jeden prowadzi Anna Roci i stara się naświetlać ważne społecznie aspekty, a także sylwetki ciekawych ludzi regionu. Drugi prowadzi Pati Maczyńska, która, jak mówi jej pierwszy artykuł, zajmować się będzie aspektami z pogranicza legend i historii. Na koniec pozostaje jeszcze przedstawić pokrewną Robertowi Gmiterkowi dziedzinę, czyli fotografię artystyczną i poezję. Tutaj Jakub i Małgorzata Szlukier pokazują nam, jak nasz region widzą ludzie z centrum kraju. Cyprian Bukaj, który otwiera łamy „Przestrzeni Pogranicza” jak i je zamyka, chce pokazać nam swój punkt widzenia Roztocza. Każdy autor chce pokazać swój punkt widzenia tego regionu, każdy z nich jest na swój sposób unikatowy, dlatego warto się z nim zapoznać.
Nagromadzenie potencjału jest tutaj duże, na pewno rodzi się nam ciekawa inicjatywa, która jeżeli przetrwa próbę czasu i innych trudności losowych, może stać się liderem definiującym ten region. Autorzy mają pomysł i doświadczenie w swoich działaniach, stąd nie zabraknie im tematów. Pozostaje życzyć ekipie zapału w doskonaleniu wydawnictwa, czytaniu potrzeb odbiorców i przychylnych promotorów i sponsorów.
Pierwszy numer „Przestrzeni Pogranicza” powstał dzięki grantowi w ramach Obywatelskie Roztocze i jest bezpłatny. O dostępność publikacji można zapytać TUTAJ.
Zadanie „Sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze”
Partnerami projektu są: Biuro Turystyczne Quand, Odkrywaj Roztocze, RLGD Roztocze, Baison Andrzej Michna Kadłubiska.